pixelProducenci
pixelWersje językowe

Co to jest płyta warstwowa?

Płyty warstwowe na dobre zawojowały rynek budowlany w Polsce. Nic w tym dziwnego; przyspieszają niemal każdą budowę, są lekkie i ekonomiczne. Czym tak naprawdę są i gdzie się je wykorzystuje, dowiesz się z naszego wpisu.

Płyta warstwowa, czyli co?

Płyty warstwowe to wyroby, składające się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, które oddzielone są wklejonym między nimi rdzeniem. Rdzeń ten pełni rolę izolacyjną.

Centralną jej część płyty stanowić będzie zatem rdzeń, połączony z okładzinami. To właśnie on odpowiada za właściwości termoizolacyjne i mechaniczne każdej płyty. Najczęściej wyprodukowany będzie z wełny mineralnej skalnej lub szklanej, chociaż równie często do jego produkcji używa się:

  • pianek poliuretanowych
  • polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub ekstradowanego
  • pianek fenolowych
  • szkła piankowego

Gdzie stosuje się płyty warstwowe?

Płyty warstwowe wykorzystuje się w wielu bardzo zróżnicowanych branżach przemysłu.

Przede wszystkim służą do obudowy ścian oraz dachów różnego rodzaju budynków. w których zapewniają izolacyjność oraz odpowiednią efektywność energetyczną. Dzięki zamkniętej strukturze komórkowej są odporne na wodę i wilgoć, dlatego chętnie wykorzystywane są w budynkach rolniczych, takich jak stodoły, obory, chlewnie i kurniki.

Odporne na pleśń, urynę, nawozy sztuczne oraz grzyby chętnie wykorzystywane są również w budynkach inwentarskich. Innymi miejscami, w których z pewnością spotkamy omawiany rodzaj płyt są nowoczesne biurowce, budynki przemysłowe, magazyny, hale produkcyjne, centra dystrybucji czy budynki handlowo-usługowe. Specjalny rodzaj płyt warstwowych chłodniczych stosowany jest natomiast w chłodnictwie, zwłaszcza na ścianach oraz sufitach podwieszanych.

Dlaczego warto zainwestować w płyty warstwowe

W płyty warstwowe warto zainwestować z wielu powodów. Przede wszystkim charakteryzuje je dobra izolacyjność cieplna, wytrzymałość oraz ognioodporność. Nie bez znaczenia jest doskonała izolacyjność akustyczna, ich odpowiednia nośność i niewielki ciężar.

Dyskusje i Komentarze do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl