Płyty warstwowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Spotkamy je w konstrukcjach pawilonów usługowych, halach magazynowych czy centrach handlowych.
Te, występujące na polskim rynku są do siebie zbliżone; różni je jedynie sposób wypełnienia.
Płyty warstwowe składają się z dwóch warstw osłonowych, pomiędzy którymi umieszcza się materiał termoizolacyjny.
Płyty mogą być wykonane z blachy nierdzewnej, aluminiowej, laminatu lub płyt drewnopochodnych.
Obie warstwy płyt najczęściej są wytłaczane w różnych kolorach. Zewnętrzna część płyt jest niemniej ważna, jak ich wypełnienie, ona bowiem przenosi obciążenia, usztywnia płyty i konstrukcję budynku, a także stanowi barierę osłaniającą materiał wewnętrzny od zmiennych warunków atmosferycznych.
Wełna mineralna będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względów przeciwpożarowych. Dodatkowo bardzo dobrze pochłaniają dźwięk. Jakie jest zastosowanie takich płyt?
Na ścianach
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje płyt warstwowych z wełny mineralnej: ścienne i dachowe.
Ścienne wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie halowym, przemysłowym oraz w gmachach użyteczności publicznej. Mogą być zarówno ścianami osłonowymi, jak i nośnymi oraz działowymi. Występują w różnorodnej kolorystyce oraz posiadają różne kształty profili, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do estetyki budynku. Montować je można w pionie oraz w poziomie.
Na dachach
Płyty warstwowe z wełny mineralnej mogą służyć równie dobrze do budowy zadaszeń w obiektach budowlanych, halach sportowych, centrach magazynowych i handlowych. Idealnie nadadzą się na dachy z konstrukcji szkieletowej. Są wyjątkowo szczelne i ogniotrwałe.
Chcąc mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa omawianych płyt, kupujmy je jedynie u renomowanych, znanych producentów. Ich produkty bowiem nie tylko będą solidne, wytrzymałe, lecz także estetyczne i wyprodukowane z dbałością o najmniejsze detale. Warto zainwestować w rodzimy rynek.