Wydawać by się mogło, że kuny to zwierzęta dzikie, które trzymają się z dala od ludzkich siedlisk. Czasami zaglądają do gospodarstw rolnych, które traktują jak spiżarnie, jednak nie powinny ich interesować domy. Nic bardziej mylnego. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych boryka się z problemem kun na strychu. Kuny nie tylko niszczą strych, instalacje i pokrycie dachowe, ale też są powodem nieprzyjemnego zapachu. Jakby tego było mało, kuny nie dają w nocy spać – hałasują, walcząc ze sobą o terytorium. Jak można się ich pozbyć, pamiętając jednocześnie o tym, że to zwierzęta będące pod ochroną?
Niesprzyjające warunki
Przede wszystkim należy zastanowić się, dlaczego strychy domów są dla kun kuszące. To proste: są ciepłe, suche, spokojne, a materiał ociepleniowy taki jak na przykład wełna mineralna stanowi idealny budulec gniazd. Na wiele strychów prowadzą wygodne dla kun wejścia: po rynnie, żywopłocie czy opartej o dom drabinie. W wełnie mineralnej czy styropianie wygodnie im budować ciągi komunikacyjne czują się więc bezpiecznie. Aby pozbyć się kun, należy pogorszyć im warunki na strychu: przede wszystkim uszczelnić wszelkie otwory gęstą siatką, do tego zainstalować urządzenia płoszące kuny. Na ryku dostępne są preparaty zapachowe (mogą jednak drażnić koty i psy), a także emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka, za to nieprzyjemne dla kun.
Płyta PIR
Jeśli powyższe działania nie pomogą, nie pozostaje nic innego, jak zmienić termoizolację dachu. Jak już było wcześniej wspomniane, styropian i wełna mineralna nie są dla kun żadną przeszkodą. Najlepszym wyborem są w tym przypadku płyty warstwowe PIR, które są dla kun nie do pokonania. Płyty PIR są odporne nie tylko na działanie kun, ale też myszy, szczurów, oraz porostów i mchów. Kunę najlepiej jest złapać w pułapkę żywołowną, do której wabimy zwierzę np. jajkiem. Gdy kuna wejdzie do środka, drzwi zatrzaskują się. Pułapkę należy wywieźć daleko od budynków mieszkalnych i tam wypuścić drapieżnika. Nawet jeśli zwierzę wróci, przy uszczelnionym dachu i nowej termoizolacji z płyty PIR nie będzie mogło już dostać się do domu.