Płyta warstwowa to powszechnie już stosowany materiał przy wznoszeniu konstrukcji budowlanych. Wyróżnia je łatwość montażu i demontażu, wytrzymałość i doskonałe właściwości, między innymi odporność na wilgoć i inne warunki środowiskowe.
Są to elementy prefabrykowane. Między dwie okładziny metalowe (wewnętrzną i zewnętrzną) wklejona jest część rdzeniowa, która pełni funkcję izolacyjną. Jej przekrój przypomina złożoną z dwóch kromek chleba kanapkę z wypełnieniem, stąd angielska nazwa tego typu produktów „sandwich panel”, czyli płyta typu sandwich. Ta specyficzna budowa powoduje, że nie trzeba już dodatkowo ich ocieplać, tynkować czy nawet malować.
Możemy układać je na ścianach zewnętrznych, wewnętrznych, na dachach i podsufitkach. Można je łączyć z innymi materiałami budowlanymi, takimi jak szkło, drewno, ceramika czy beton.
Z mnogości ich zastosowań wynika też szeroki wybór akcesoriów stosowanych do ich montażu.
Można wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów akcesoriów do płyt warstwowych:
- połączenia płyt
- połączenia płyt z oknami, drzwiami, bramami
- listwy maskujące
- obróbki okapowe
- obramowania
- obróbki narożnikowe (wewnętrzne i zewnętrzne)
- obróbki okapowe
- różnego rodzaju wkręty do łączenia płyt z konstrukcją budynku (drewnianą i stalową)
Jeśli planujecie stawiać budynek magazynowy, chłodniczy, halę produkcyjną bądź zwykłą oborę, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tej technologii. Przyśpieszy proces budowlany, obniży koszty i znacznie ułatwi późniejszą eksploatację tych obiektów – nie trzeba będzie tak często ich remontować, a prace konserwacyjne będą o wiele prostsze!