Jeśli chcesz doświetlić swój dom lub inny budynek, na przykład gmach użyteczności publicznej czy też siedzibę swojej firmy, zainwestuj w świetliki z poliwęglanu. Są dużo bezpieczniejsze i dużo bardziej wytrzymałe niż szklane, przy czym równie dobrze spełniają swoją funkcję. Z naszego wpisu dowiesz się, czym charakteryzują się takie nowoczesne świetliki.
Ogólna charakterystyka
Świetliki dachowe z poliwęglanu zbudowane są ze specjalnych płyt, wyprodukowanych właśnie z tego tworzywa. Dzięki ich elastyczności świetlikom nadać można nadać dowolny kształt łuku i dopasować go do kształtu naszego budynku. Na takiej konstrukcji woda, śnieg i zanieczyszczenia nie gromadzą się, dzięki czemu konserwacja świetlików jest bardzo łatwa. Nie musimy także martwić o ewentualne straty ciepła; poliwęglan komorowy posiada korzystne parametry cieplne.
Tego typu świetliki wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą być eksploatowane przez długi czas. Jeśli nastąpią drobne uszkodzenia, wystarczy wymienić niesprawne fragmenty.
Jak dbać o świetliki z poliwęglanu?
Aby jednak świetliki z poliwęglanu prawidłowo spełniały swoją funkcję, musi zostać spełnione kilka warunków. Przede wszystkim profile, używane do łączenia płyt oraz podstawy powinny być odpowiedniej szerokości. Nie mogą być za wąskie. Ponadto płyta musi być wygięta w odpowiedni łuk, a jej podparcie i mocowania muszą być rozstawione odpowiednio gęsto. Podczas montażu świetlika, pamiętajmy, aby płytę założyć stroną z filtrem UV na zewnątrz. Pod żadnym pozorem, na powierzchni świetlika nie używajmy substancji, wchodzących w reakcje z poliwęglanem.
Zadbajmy również o to, aby podstawa świetlika nie była za niska i aby obróbki blacharskie były wykonane profesjonalnie. Łączenia powinny być szczelne, a komory z poliwęglanu zabezpieczone taśmami, ochraniającymi ich wnętrze.
Podczas cięcia płyt nie zapominajmy o tym, aby komory biegły wzdłuż łuku, po ich późniejszym gięciu.