Po pierwsze, sprawdź konstrukcję i zdejmij folię
Przede wszystkim, zanim zaczniemy montaż płyt, sprawdźmy, czy konstrukcja jest prosta. Niepożądane będą najmniejsze odchylenia, one bowiem będą opowiadać za nieszczelności w miejscach łączenia płyt.
Gdy już będziemy pewni, że konstrukcja jest idealnie prosta, możemy zabrać się za ściągnięcie folii z płyt. Pamiętajmy, aby nie wykonywać tej czynności na płytach już zamontowanych.
Po drugie, uszczelnianie
Zanim zamontujemy płyty warstwowe, należy przykleić na nie taśmy uszczelniające PES, które przytwierdza się w miejscach, gdzie stykać się ona będzie z okładziną. Uszczelnienie ma na celu przeciwdziałanie mechanicznym uszkodzeniom okładzin.
Po trzecie montaż płyt
Specjaliści rekomendują wykorzystać do transportu płyt podnośniki podciśnieniowe.
Najważniejszy będzie montaż pierwszej płyty, które należy wykonać łącznikami w wskroś. Powinny one przechodzić przez całą grubość płyty, do elementu konstrukcji.
Kolejne płyty powinny być dociśnięte w taki sposób, aby zachowana została maksymalna szczelności zamków, co eliminuje problem „mostków termicznych”. Z kolei miejsca, gdzie płyty łączą się ze sobą bez zamków, należy zastosować butyl lub niskoprężną piankę poliuretanową.
Pamiętajmy również o prawidłowej instalacji obróbek maskujących, takich jak:
- styki
- naroża
- wiatrownica
- kalenica
- cokół
Płyty warstwowe, niezależnie od tego, w jakim miejscu mają być zamontowane, warto kupować w sprawdzonych, renomowanych hurtowniach, oferujących materiały budowlane w najwyższej jakości.