pixelProducenci
pixelWersje językowe

BUDOWA PŁYTY WARSTWOWEJ

BUDOWA PŁYTY 

04_poli_03

Produkcja płyt z rdzeniem z poliuretanem odbywa się na znacznie bardziej zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, dzięki czemu jakość ich wykonania jest znacznie lepsza. Mniejsi, lokalni producenci płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym w celu poprawienia warunków cenowych, stosują często kleje o gorszej jakości i nakładają je metodami ręcznymi. Taka produkcja wyklucza możliwość stosowania tego typu płyt do budowy kurnika.

 

WNIOSEK:
PRODUKCJA PŁYT Z RDZENIEM Z POLIURETANEM ODBYWA SIĘ NA ZNACZNIE BARDZIEJ ZAUTOMATYZOWANYCH LINIACH PRODUKCYJNYCH, DZIĘKI CZEMU JAKOŚĆ ICH WYKONANIA JEST ZNACZNIE LEPSZA.

 

BUDOWA RDZENIA

Płyty styropianowe.W płytach styropianowych rdzeń wykonany jest z pojedynczych bloków styropianowych, co powoduje, że jest on nieciągły. Na rysunku 1 przedstawiono wady, jakie potencjalnie mogą powstać w miejscu łączenia bloków styropianowych na długości:

  • Szczelina między blokami styropianu.
  • Różnica w grubościach pomiędzy poszczególnymi blokami styropianu.

04_poli_04

 

 

 

NIECIĄGŁOŚĆ RDZENIA MA WPŁYW NA POGORSZENIE PARAMETRÓW FIZYKO  MECHANICZNYCH, JAK RÓWNIEŻ ESTETYKĘ ELEWACJI.

 

 

  • W miejscu szczeliny pomiędzy blokami styropianowymi tworzy się liniowy mostek cieplny, co w efekcie może prowadzić do wykropleń pary wodnej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym.
  • Na płycie często widoczne są pofalowania występujące na łączeniach bloków styropianowych. Na fotografiach 1 i 2 przedstawiono przykład tej wady.
04_poli_05 Rys. 1
04_poli_06 Rys. 2
  • Nieciągłość rdzenia zdecydowanie pogarsza parametry mechaniczne całej płyty. Jest również jednym z powodów, dla których dopuszczalne obciążenie dla płyt styropianowych jest zdecydowanie mniejsze od dopuszczalnych obciążeń dla płyt z rdzeniem ciągłym poliuretanowym. Konsekwencją tego są mniejsze dopuszczalne rozpiętości dla płyt styropianowych, a więc większa ilość niezbędnej konstrukcji wsporczej. 

Płyty poliuretanowe.

Płyty poliuretanowe produkowane metodą ciągłą mają stałe i powtarzalne parametry fizyko  mechaniczne w całym przekroju. Rdzeń jest ciągły i jednorodny. Opisywane powyżej wady nie występują.

WNIOSEK:
Nieciągłość rdzenia płyt styropianowych zdecydowanie pogarsza ich parametry mechaniczne. Konsekwencją tego są mniejsze dopuszczalne rozpiętości dla płyt styropianowych, a więc większa ilość niezbędnej konstrukcji wsporczej. W miejscu szczeliny pomiędzy blokami styropianowymi tworzy się liniowy mostek cieplny, co w efekcie może prowadzić do wykropleń pary wodnej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym.

Dyskusje i Komentarze do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl