pixelProducenci
pixelWersje językowe

Płyty warstwowe poliuretanowe kontra płyty warstwowe styropianowe

Alfapanel, 2012-09-13

Struktura sprzedaży płyt warstwowych na rynku Agro w Polsce odbiega od innych rynków w Europie. U nas wciąż w największej ilości sprzedawane są płyty z rdzeniem styropianowym (ponad 60% rynku Agro), podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jej udział jest znikomy. W kurnikach budowanych z płyty warstwowej powinno stosować się panele z wypełnieniem poliuretanowym. Mam nadzieję, że porównanie zawarte w poniższym artykule wyjaśni, z czego to wynika.

IZOLACYJNOŚĆ CIEPLNA POLIURETANU I STYROPIANU

04_poli_01Poliuretan i styropian należą do grupy najlepszych dostępnych materiałów izolacyjnych na rynku budowlanym. Na wykresie nr 1 przedstawiono porównanie izolacyjności poliuretanu i styropianu w odniesieniu do innych materiałów. Z wykresu wynika, że dla osiągnięcia izolacyjności przegrody na poziomie 0,35 W/m˛K konieczne jest wymurowanie ściany z cegły pełnej gr. 220cm, z betonu komórkowego 40cm, z płyty warstwowej styropianowej 100mm, z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym 60mm.

 

W tabelce nr 1 przedstawione jest porównanie izolacyjności cieplnej płyt z rdzeniem poliuretanowym i styropianowym. Z przedstawionych wartości wynika, że dla uzyskania podobnych parametrów izolacyjnych konieczne jest zastosowanie płyt styropianowych prawie o 70% grubszych.Warto zaznaczyć, że mniejsza grubość płyt z rdzeniem poliuretanowym powoduje, że koszt ich transportu w przeliczeniu na m2 jest mniejszy. Niższy jest również koszt elementów uzupełniających (krótsze łączniki, mniejsze obróbki).

04_poli_02

WNIOSEK:
DLA UZYSKANIA PODOBNEJ IZOLACYJNOŚCI CIEPLNEJ NALEŻY STOSOWAĆ PŁYTY STYROPIANOWE O 70% GRUBSZE.

Dyskusje i Komentarze do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl