Świetlik kalenicowy a połaciowy - różnice

Świetlik warto jest wykorzystać, gdy potrzebujemy dodatkowego doświetlenia. Konstrukcja tego typu jest stosowana zwykle w zakładach przemysłowych, magazynach, halach, budynkach rolniczych, ale doskonale sprawdzi się również w domu. Zwłaszcza, jeśli chcielibyśmy wpuścić więcej naturalnego światła do pomieszczenia, w którym nie ma okien.

Dlaczego warto montować świetliki?

Zaletą świetlików jest zmniejszanie strat ciepła, przy jednoczesnym ograniczaniu wzrostu temperatury. Są one nie tylko źródłem światła, ale także izolatorami cieplnymi i akustycznymi. Konstrukcja z dodatkowo wbudowanym siłownikiem może służyć także do wietrzenia pomieszczeń. Ponadto są ognioodporne i wytrzymałe na wszelkie warunki pogodowe. Świetliki dachowe, dzięki swojej funkcji nasłoneczniającej, wpływają na zmniejszenie ilości energii zużywanej w danym pomieszczeniu. Jednocześnie ich cena jest niewysoka, co w połączeniu ze zmniejszonymi wydatkami na oświetlenie przyczynia się do znacznych oszczędności.

Świetlik kalenicowy

Świetliki kalenicowe stosowane są głównie w budynkach rolniczych i inwentarskich. Są wykonywane z nietłukących się i przezroczystych tworzyw sztucznych, jak aluminium czy akryl i umieszczane na metalowych konstrukcjach. Fakt, że w przeciwieństwie do zwykłego okna, nie mogą one ulec rozbiciu, przekłada się na bezpieczeństwo zwierząt. W przypadku użycia w oborze czy stajni, praktycznie zawsze korzysta się z siłowników wentylujących pomieszczenie. Zaletą tego rozwiązania jest niepowodowanie przeciągów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu hodowanych zwierząt.

Świetlik połaciowy

W przeciwieństwie do świetlików kalenicowych, połaciowe umieszczane są nie jako konstrukcja zewnętrzna dachu, ale są w niego „wtopione”, stanowiąc prześwit w jego połaci. Umieszcza się je głównie na dachach płaskich i łukowych. Stosowane są w pomieszczeniach o dużym metrażu. Świetliki połaciowe świetnie współgrają z blachami trapezowymi. Warto zaznaczyć, że świetliki tego typu odporne są na obciążenie śniegiem, dzięki czemu zimą nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi.

Dyskusje i Komentarze do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl