Płyty PIR są coraz chętniej wybieranym materiałem izolacyjnym przez osoby budujące swoje nowe domy. Nie ma się czemu dziwić – pod wieloma względami są lepsze niż wełna mineralna czy styropian. Jako izolacja stanowią też cieńszą warstwę niż dwa wcześniej wymienione materiały, przez co uzyskuje się większą powierzchnię użytkową domu. Kolejnym atutem jest stosunkowo mała waga płyt PIR, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji domu. Jeśli się je położy w systemie nakrokwiowym, można całkowicie wyeliminować mostki termiczne. Płyty PIR są też odporne na działanie ptaków i kun, a także pleśni i grzybów. Nadają się również do ocieplania budynków w gospodarstwie, są bowiem odporne na działanie chemiczne substancji organicznych i nieorganicznych.
Montaż płyt PIR
Płyty PIR są wyjątkowo wygodne w montażu. Trwa on stosunkowo krótko. Położenie dachu nie wymaga przeciągających się prac. Mała waga sprawia, że łatwo się ich używa, niepotrzebny jest ciężki sprzęt. Prace montażowe są przez to bezpieczniejsze – nawet gdy jakaś płyta upadnie, jest mała szansa, że zrobi komuś krzywdę. Płyty PIR wysokiej jakości komfortowo się szlifuje czy przycina, gdyż nie pylą. To duża zaleta dla osób, które mają skłonności do podrażnienia oczu lub skóry. Płyty PIR, chociaż są bardzo lekkie, są również bardzo wytrzymałe. Podczas montaży niezwykle rzadko dochodzi do pęknięcia czy rozdarcia płyty.
Trendy ekologiczne
Płyty PIR znacząco przykładają się też do ochrony środowiska. Użycie ich jako termoizolacji sprawia, że dany budynek staje się o wiele bardziej energooszczędny. Płyt używa się przy budowie obiektów, które mają otrzymać „zielony” certyfikat. Płyty są niezwykle trwałe, co oznacza, że nie tracą swoich właściwości przez czas użytkowania pokrytego nimi obiektu. Właściciel budynku nie musi więc ich naprawiać czy wymieniać, co również przekłada się na mniejsze zużycie energii podczas używania płyt. Płyty da się usunąć z budynku tak, aby wykorzystać je ponownie w innym miejscu. Można je również poddać recyklingowi.